مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد:

بازگشایی مدارس استان با محوریت تحول در آموزش و تعمل در تربیت

لینک کوتاه

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد شعار سال تحصیلی جدید را «تحول در آموزش و تعمل در تربیت » عنوان کرد و گفت:برنامه های ما با این دو محور با همت صاحب نظران و همراهان دنبال می شود تا به هدف خود در حوزه تربیت برسیم.

به گزارش طلوع یزد، محمدکاظم رحیمی نژاد صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز سال تحصیلی برگزار شد، شعار سال تحصیلی جدید را “تحول در آموزش و تامل در تربیت» عنوان کرد و گفت:بازآموزی معلمان و برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای معلمان جدید از جمله اقداماتی است که در راستای تحول در نوع آموزش و فعالیت‌های تربیتی در حال برگزاری است.

رحیمی‌نژاد طرح جامع نماز جماعت را یکی از موضوعاتی دانست که برای ایام مدارس در نظر گرفته شده و افزود: موضوع دانش آموز پروری و دانش آموز محوری به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های ما در سال تحصیلی پیش رو از جمله مواردی است که ما را در تحول در آموزش و تعمل در پرورش دنبال می‌کنیم.

وی افزود: زنگ غنچه ها ویژه دانش آموزان پیش دبستانی( ۳۰ شهریورماه) در دبستان پسرانه رهپویان مطهر،زنگ شکوفه ها ویژه دانش آموزان کلاس اولی (۳۱ شهریور)در مدرسه قرآنی پسرانه مدرس، زنگ مهرورزی مخصوص دانش آموزان استثنایی (11مهر )درمدرسه استثنایی کوثر واقع در خیابان مهدی(عج)،  زنگ مهر و بازگشایی مدارس(2 مهر)  در تمامی مدارس و به صورت نمادین در دبیرستان فاطمیه و همچنین زنگ مهارت و مشارکت )9مهر) در هنرستان یزدلوله به صدا درمی آید.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد افزود: در سال تحصیلی جدید حدود ۳۰۵ هزار و ۲۲۴ دانش آموز در ۲ هزار و ۲۱۵ مدرسه در قالب ۱۱ هزار و ۸۵۵ کلاس درس مشغول به تحصیل می شوند که از این تعداد ۲۶ هزار ۷۳۵ نفر پیش دبستانی ، ۱۶۴ هزار و ۱۳۱ دانش آموز در مقطع ابتدایی ، ۶۳ هزار و ۸۰۹ نفر متوسطه اول و ۵۰ هزار و ۵۴۹ دانش آموز هم در مقطع متوسطه دوم تحصیل می کنند.

رحیمی نژاد ادامه داد: آمار دانش آموزان بدون احتساب دانش آموزان پیش دبستانی و بزرگسالان که حدود پنج هزار و ۱۷۶ نفر می باشند حدود ۲۷۳ هزار و ۳۱۳ نفر است که از این تعداد تاکنون ۲۵۶ هزار و ۵۷۸ نفر ثبت نام کرده اند و از اولیا دانش آموزان انتظار می رود در روزهای باقی مانده نسبت به ثبت نام فرزندان به ویژه دانش آموزان پایه های اول ابتدایی ، هفتم و دهم اقدام کنند.

وی اظهار کرد: در مقطع ابتدایی با توجه به فارغ التحصیلی و آغاز به کار ۹۱۹ دانشجو معلم امسال به کادر مدارس افزوده می شوند و کمبودی در این مقطع وجود ندارد زیرا بخشی عمده نیروی مورد نیاز از طریق دانشجومعلمان فارغ التحصیل، جبران شده است و اگر کمبود معلم در بخشی از مناطق استان وجود داشته باشد از دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان ورودی سال ۹۸ استفاده می شود.

رحیمی نژاد اضافه کرد: علاوه بر این امسال ۴۹۰ معلم از طریق برگزاری آزمون استخدامی ماده ۲۸ و ۱۳۳ به صورت سرباز معلم جذب شده است.

وی در خصوص نقل و انتقالات فرهنگیان در استان نیز گفت: در سال تحصیلی ۱۴۰۲_ ۱۴۰۱ ، ۱۸۰ فرهنگی به استان وارد و ۱۴۸ نفر خارج شدند که ورودی معلمان به استان بیشتر از خروجی بوده است.

رحیمی نژاد تعداد دانش آموزان اتباع بیگانه در استان را ۱۷ هزار نفر بیان کرد و گفت: از این تعداد تاکنون ۱۴ هزار نفر آن ثبت نام کردندو مابقی معمولا در روزهای آخر شهریورماه انجام می‌شود و تفکیک خاصی در ارتباط با اتباع نداریم و دانش‌آموزان اتباع هم در مدارس عادی ثبت نام می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد  از آغاز به کار سه هنرستان در جوار معدن در مروست ، بهادران و چادرملو همزمان با شروع سال تحصیلی خبر داد و هدف از این اقدام را سوق دادن دانش آموزان به رشته های مهارتی و تربیت نیروی ماهر موردنیاز صنایع و کارخانجات استان دانست و گفت: استان یزد از پشتازان و آغازگر این حرکت بوده است.

در پایان رحیمی نژاد در خصوص تامین سرویس مدارس نیز گفت: تامین و تعیین نرخ سرویس برعهده مدارس نیست، اما مدیران مدارس هر سال به شرکت‌ها مراجعات متعددی دارند تا بتوانند سرویس مناسبی برای مدارس تامین کنند امسال به علت افزایش هزینه‌ها، مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده که پیگیری‌های زیادی برای کاهش آن صورت گرفته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *