«کمپ ۷» روایت زندگی امروز نوجوانان آزاده‌ دفاع مقدس است

لینک کوتاه

مدیر شبکه افق در مراسم رونمایی از مستند "کمپ ۷" گفت: در این فیلم سراغ نوجوانانی رفته‌ایم که در زمان جنگ می‌گفتند آنان تحت تاثیر جو وارد جبهه شده‌اند، اما گذشت زمان خلافش را ثابت کرد.

به گزارش طلوع یزد به نقل از خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از مستند «کمپ 7» در شبکه افق سیما برگزار شد. در این مراسم، صادق یزدانی مدیر شبکه افق حضور داشت.

حجت الله اسحاقی تهیه‌کننده این مستند گفت: ایده تولید این مستند از جایی شکل گرفت که دیدم خیلی از قهرمانان امروز ما همان نوجوانان قهرمان دیروز بودند که به اسارت رفتند و شکنجه شدند. در این مستند می‌خواستیم ببینیم آن نوجوانان قهرمان دیروز که در جنگ با عراق اسیر شدند، امروز چه کاره‌اند و در کدام سنگر خدمت می‌کنند؟ تعدادی سوژه جمع‌آوری کردیم و به شبکه افق ارائه دادیم که با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد. تاکنون به 7 سوژه پرداخته‌ایم که خروجی آن 7 قسمت مستند شده است.

وی با اشاره به 7 سوژه حاضر در این مستند گفت: بنده معتقدم که نوجوانان ما بزرگ بودند که روی باورهایشان ایستادند و امروز در سنگرهای مختلف باری از دوش کشور برمی‌دارند. آقای جلیل هاشمی یکی از همان آزادگان است که امروز در صنعت اتوبوس‌سازی و آمبولانس فعالیت می‌کند. حمید رضایی نیز در حوزه برق و ساختمان فعالیت دارد. آقای یوسف‌زاده یکی از نویسندگان شاخص کشور است که آثار متعددی را درباره دوران اسارت نوشته است و حجت ملک نیز به عنوان محیط‌بان در گیلان فعالیت می‌کند.

تهیه‌کننده مستند «کمپ 7» اضافه کرد: حسن نوری یکی دیگر از آزادگانی است که برای ساخت این مجموعه مستند سراغش رفتیم. او تحت تاثیر و اشارات حاج آقا ابوترابی سراغ حوزه طنز رفته و در همان اسارت بچه‌ها را می‌خنداند. معتقدم یکی از سوژه‌هایی که می‌تواند دستمایه ساخت مستند قرار گیرد، طنز در دوران اسارت است. آقای جهانگیری نیز در حوزه سلامت فعالیت دارد و خدمات زیادی را در این حوزه ارائه کرده است.

او بیان داشت: خوشبختانه نگاه شبکه افق یکجانبه نیست و در گفت‌وگوهایی که داشتیم اشاره کردند که حتما سراغ آزادگان ارتش نیز بروید. برهمین اساس، 2 قسمت از مستند «کمپ 7» را به آقایان حجت ملک و داریوش نظرزاده اختصاص دادیم که از رزمندگان ارتش در دفاع مقدس بودند. آقای نظرزاده یکی از اساتید و مربیان کنگ‌فو است و در زمان جنگ از تکاوران ارتش به شمار می‌رفته است.

صادق یزدانی مدیر شبکه افق سیما در بخش دیگری از این جلسه گفت: مستند «کمپ 7» کار متفاوتی است که به مناسبت هفته دفاع مقدس تولید شده و همزمان با این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

وی ادامه داد: در دنیا، حماسه‌های ماندگار کم داریم. شکل‌گیری این حماسه‌ها و ماندگاری‌شان تحت تاثیر دو مولفه اساسی است؛ اولی، داشتن یک رهبر و امام در میدان است که به عنوان جهت‌دهنده، مردم را به حرکت درمی‌آورد و مولفه دوم پیوند میان امت با امام است. این پیوند باعث می‌شود که افراد مختلف برای حفظ مرز و ناموس کشورشان از همه چیز، حتی جانشان نیز بگذرند. دقت داشته باشید که در دفاع مقدس هر دو مولفه رخ داد و به همین دلیل است که ماندگار شده و همه‌ساله آن را گرامی می‌داریم.

مدیر شبکه افق با اشاره به اینکه کمتر به آزادگان پرداختیم، گفت: یکی از وظایف مهم رسانه این است که به حماسه‌ها بپردازد. شبکه افق نیز براساس ماموریت خود که تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، به این حماسه‌ها توجه ویژه‌ای دارد. هر سال همزمان با هفته دفاع مقدس، به حماسه‌آفرینان آن می‌پرداختیم، اما در این بین به نظر می‌رسد که به آزادگان قهرمان کمتر پرداختیم. دقت داشته باشید که رزمندگان ما در جبهه اسلحه داشتند، اما آزادگان در فضایی محدود و بدون اسلحه با دشمن جنگیدند. به نظرم در مستند «کمپ 7» توانستیم به بخشی مغفول مانده از جنگ بپردازیم.

وی اضافه کرد: در این مستند سراغ نوجوانانی رفته‌ایم که در همان زمان جنگ گفته می‌شد آنان تحت تاثیر جو وارد جبهه شده‌اند، اما وقتی وصیت‌نامه‌های آنان را می‌خوانیم متوجه شور و معرفت واقعی آنان می‌شویم. مستند کمپ 7 روایت‌کننده نوجوانان مقاوم و مبارزی است که پس از دوران جنگ به میدان مبارزه بعدی رفتند. آنان بعد از اینکه از اسارت آزاد شدند نیز هم‌چنان به دنبال خدمت به مردم رفتند. اگر آن شور و معرفت نبود نباید دنبال چنین کارهایی می‌رفتند. آنان در دوران جنگ برای حفظ این خاک به جبهه رفتند و پس از آن دوران نیز وارد میدان‌های دیگر شدند.

حمید رضایی، جلیل هاشمی و داریوش نظرزاده، 3 سوژه این مستند نیز در این مراسم حضور داشتند و به بیان خاطراتی از دوران اسارت خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *