بیمارستان شهید رهنمون یزد گل کاشت

جراحی تومور مغز در حالت هوشیاری برای اولین بار در یزد

لینک کوتاه

رئیس بیمارستان شهید رهنمون یزد گفت:‌ برای نخستین بار در این استان، جراحی برداشتن تومور مغزی در حالت بیدار، در این بیمارستان انجام شد.

دکتر محمدحسین دهقانی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران حاضر شد و در خصوص تازه‌ترین دستاورد پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی،‌ اظهار کرد:‌ برای نخستین بار در استان یزد، با همکاری تیم جراحی مغز و اعصاب و تیم بیهوشی بیمارستان شهید رهنمون یزد، عمل جراحی برداشتن تومور مغزی در حالت هوشیار و بیدار با موفقیت به انجام رسید.

وی افزود: خارج کردن عفونت یا تومور نزدیک به مغز بیماران، از جمله عمل‌های حساس و پیچیده‌ای است که ضرورت دارد بیمار در حالت بیداری قرار گیرد و در مواقعی لازم به درخواست جراحان پاسخ داده تا پزشکان جراح از سالم بودن عصب‌های نزدیک در حوزه پاکسازی تومور اطمینان یابند.

دکتر محمدامین جسمانی، متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات نیز در این باره گفت: بیمار خانمی ۲۵ ساله با تشخیص تومور مغزی بودکه با توجه به محل تومور و نزدیکی آن به بافت‌های عملکردی مهم مغز، لازم بود حین برداشتن تومور از نظر تکلم به صورت مداوم تحت پایش و بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه حین جراحی و برداشتن تومور، اختلالی در تکلم بیمار ایجاد نشد و پس از جراحی نیز بیمار مشکل خاصی نداشت.

دکتر جسمانی ادامه داد: در این روش ابتدا بر اساس بررسی‌های انجام شده قبل از جراحی، به بیمار در مورد اینکه حین عمل هوشیار شده و باید به صورت مداوم با تیم بیهوشی همکاری و صحبت کند، توضیح داده می‌شود که باعث کاهش استرس بیمار و بهبود نتیجه خواهد شد.

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد: در حال حاضر این روش جراحی مغز در کلان شهرها از جمله تهران، مشهد، تبریز و اصفهان انجام می شد و انجام عمل موفقیت امیز در استان یزد نشان می دهد مسیر جراحی مغز و اعصاب رو به پیشرفت است.

منبع: خبرگزاری فارس

 

لینک منابع استفاده شده:

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *