خانه تاریخی رشتیان یزد

لینک کوتاه

خانه تاریخی رشتیان یزد یا هتل سنتی یزد خانه ای است قدیمی، واقع در قلب بافت تاریخی یزد همجوار با مجموعه امیرچقماق و بازار سنتی یزد . که روزگارانی مامن خاندان سرشناس رشتیان بوده است این خانه که تاریخ پایان ساخت آن طبق کتیبه های موجود در خانه ۱۲۱۲هجری قمری می باشد. دارای معماری بسیار زیبا و چشم نوازی می باشد.این خانه که به خانه شاه شجاع معروف است پایه گذار سلسله آل مظفر در عهد اتابکان یزد با قدمت ۴۸۶ سال منسوب می دانند .خانه شاه شجاع با شماره ۱۵۰۰ توسط یونسکو و میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی رسیده است.

معماری بنا

این خانه دارای سه حیاط بزرگ وکوچک می باشدو چهار ورودی در جهات مختلف دارد . حیاط اول بعنوان حیاط بیرونی وحیا ط دوم به عنوان حیاط اندرونی بوده مساحت این خانه حدود هزار متراست،۴ ورودی در جهات مختف دارد.پایابهای قنات دارد وآب قنات زارچ از زیر این خانه می گذرد وداخل سرداب ها گذر می کند .دارای زیر زمین های خنک می باشد .بادگیر های بلند وتالار های دلنشین دارد .سقف اتاقها طاق وچشمه می باشد . این خانه از خشت وگل ساخته شده است حوض بزرگی در حیاط اول ودو حوض سنگی دیگر در حیاط دوم وجود دارد .یک اتاق هفت دری در طرف شمال آن ودو اتاق پنج دری در طرف شر ق آن واقع شده است .

اقامتگاه بومگردی رشتیان
قدمت خانه به دویست سال پیش بر می گردد . اکنون این خانه بعنوان یک هتل ۳ستاره باز سازی شده است ودارای ۲۴اتاق ۲محوطه رستوران ونمایی بسیار زیبا وحیرت انگیز از بافت عشایری در شهرتاریخی بادگیر ها قراردارد.

امکانات و خدمات ارائه شده

اقامتگاه سنتی شاه شجاع دارای ۲۴ باب اتاق و ۳ حیاط بزرگ و کوچک و همچنین چهار ورودی از جهات مختلف است. حیاط کوچک که حیاط اندرونی نیز نام دارد، سرپوشیده و محل دلنشینی برای استراحت، نوشیدن چای و صرف عصرانه در کنار خانواده می باشد. از دیگر ویژگی هایی که اقامت در این خانه را دلچسب تر می کند، می توان به وجود زیر زمین های خنک و بادگیر های بلند اشاره کرد.

نحوه دسترسی
آدرس :شهر یزد ، میدان امیر چقماق، ابتدای خیابان سلمان

لینک منابع استفاده شده:

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *