سیلاب، قنات چهاربازار اردکان را مسدود کرد

لینک کوتاه
قنات اردکان

رییس اداره منابع آب منطقه شمالی از مسدود شدن قنات چهاربازار اردکان در سیلاب ناشی از سامانه بارشی مونسون خبر داد.

به گزارش طلوع یزد به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد«مصطفی وطن خواه» گفت: این قنات با طول تقریبی 18 کیلومتر و دبی متوسط 30 لیتر در ثانیه و سطح زیرکشت بالغ بر 100 هکتار درختان پسته قدیمی از محدود قنوات دایر شهرستان می باشد که به دلیل بارش های شدید این سامانه بخشی از مسیر آن تخریب و در نهایت قنات مسدود و منجر به خشک شدن مظهر قنات گردید.

وی افزود: در پی ورود سامانه بارشی مونسون به استان در مردادماه سال جاری (6 لغایت 10 مردادماه 1401) و وقوع بارش‌های شدید و ایجاد سیلاب‌ و به تبع آن ایجاد خسارت به برخی تأسیسات و سازه های زیربنایی، خوشبختانه این سامانه خسارت عمده ای به تاسیسات زیربنایی شرکت در محدوده عملکرد این اداره از جمله بند خاکی دم هفت اردکان وارد ننمود.

وطن خواه با اشاره به نقش بند تغذیه مصنوعی دم هفت اردکان در جلوگیری از پیشرفت سیل اخیر گفت: این بند خاکی با طول تاج حدود 3 کیلومتر و ارتفاع تاج 1 / 6 متر دارای مخزنی با گنجایش 4 / 2 میلیون مترمکعب در فاصله حدود 12 کیلومتری شرق اردکان واقع شده که در بارندگی های مرداد ماه سال جاری توانست با مهار و ذخیره بیش از250 هزار مترمکعب از روان آب های بالادست بند از خسارت جدی به منابع آبی و اراضی پائین دست بویژه باغات پسته شمال اردکان جلوگیری به عمل آورد و خسارت وارده به قنات چهاربازار نیز به دلیل بارش در حوضه پائین دست این بند بوده است.

وی ازویژگی های این بندخاکی را دارا بودن حدود 12 کیلومتر بند انحرافی در 3 قطعه مجزا عنوان کرد که میتواند سیلاب ارتفاعات شرقی استان در حوضه ای بالغ بر 200 کیلومترمربع را مهار نماید.

این مسئول اظهار داشت: عملیات اجرایی بند خاکی دم هفت اردکان در سال 1374 توسط شرکت آب منطقه ای آغاز و در سال 1376 به بهره برداری رسید.

به گفته وی از جمله خسارات وارده به این بند، آب بردگی بخشی از کانال انحرافی در محل ورودی به بند می باشد که نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *