قابل توجه دامداران گرامی:

به منظور جلوگیری از کپک زدگی، علوفه را در سرپناه امن نگهداری نمایید

لینک کوتاه

مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: با توجه به احتمال بارش باران شدید و جاری شدن سیل، نگهداری و ذخیره صحیح علوفه در دامداری ها باید مورد توجه دامداران قرار گیرد.

به گزارش طلوع یزد، علی فاتحی نیا، ذخیره سازی مناسب خوراک دام را عامل مهم در حفظ کیفیت آن عنوان نمود و تصریح کرد: با توجه به احتمال بارش باران شدید و جاری شدن سیل، نگهداری و ذخیره صحیح علوفه در دامداری ها و حفاظت از آن در مقابل آسیب قارچی باید مورد توجه دامداران قرار گیرد.

فاتحی نیا با بیان آنکه رطوبت موجب ایجاد قارچ در علوفه های دامی می شود؛ بر نگهداری صحیح علوفه به منظور جلوگیری از خیس شدن در ایام بارانی تأکید کرد.

وی با بیان آنکه تغذیه دام با علوفه کپک زده، اثرات نامطلوبی بر سلامت دام دارد و موجب سقط جنین می شود؛ گفت: از دامداران انتظار می رود؛ علوفه را بسته بندی کرده و در یک فضای مناسب و مسقف با ارتفاع زیاد روی هم چیده و یا روی آن ها را با برزنت مقاوم بپوشانید تا در برابر تغییرات آب و هوایی و باد و باران مقاوم باشند و در صورت بارش باران و بروز سیل، آب وارد علوفه ها نشود.

وی اضافه کرد: مهمترین نکته در ذخیره سازی علوفه ها حفظ مواد مغذی آنهاست؛ تغذیه دام با علوفه آلوده همچنین باعث ایجاد عوارض در فرآورده های دامی و افزایش احتمال وجود آلودگی به خصوص سم آفلاتوکسین در شیر و ایجاد آسیب به سلامت شهروندان نیز می شود. لذا با توجه به پیش بینی صورت گرفته مبنی بر بارش باران های سیل آسا، دامداران نسبت به ذخیره سازی صحیح علوفه اقدام جدی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.