اهالی شهر دوچرخه ها،کم تحرک ترین مردم ایران

لینک کوتاه
شهر دوچرخه ها

یزد که روزگاری به شهر دوچرخه شهرت داشت، هم اکنون رتبه اول کم تحرکی در کشور را از آن خود کرده است.

به گزارشطلوع یزد به نقل از وب دا یزد -جلال آل احمد نویسنده و مورخ معاصر در سفر به شهر یزد در اواخر دهه ۳۰ از یزد به عنوان شهر دوچرخه ها یاد کرده است.

بر این اساس، استقبال از دوچرخه ها در این شهر به مرور افزایش یافت و تا جایی که در کوچه پس کوچه های کاهگلی باقت قدیم یزد صدای دوچرخه به گوش می رسید.

اما شهر دوچرخه در دوران کنونی جای خود را به شهر موتورسیکلت و ماشین داده است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با اشاره به حذف فرهنگ دوچرخه سواری میان یزدی ها گفت: بر اساس آخرین مطالعات استپس در سال گذشته، متاسفانه استان یزد از نظر کم تحرکی حائز رتبه نخست کشوری است و حدود ۶۴ درصد افراد شرکت کننده در این مطالعه گفته اند که فعالیت فیزیکی بسیار کمی دارند.

دکتر شریفی این مساله را زنگ خطری برای سلامت شهروندان استان عنوان کرد و افزود: همچنین حدود ۲۶ درصد افراد بالای ۱۸ سال استان که در این مطالعه شرکت کرده اند، مبتلا به چاقی بود و بر مبنای این پژوهش می توان گفت رتبه یازدهم در زمینه ابتلا به چاقی را در اختیار داریم.

وی این مساله را ناشی از کم تحرکی خواند و تصریح کرد: استان یزد در زمینه بیماری فشار خون نیز رتبه دوم را دارد و در جامعه آماری بالای ۱۸ سال نیز ۳۹ درصد یزدی ها به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد اظهار داشت: همچنین ۲۴ درصد افراد بالای ۲۵ سال استان همچنان رکوردار کسب رتبه نخست دیابت در کشور هستند که خوشبختانه ۸۲ درصد از افرادی که دیابت دارند از بیماری خود آگاه هستند و۷۴درصد این مبتلایان نیز تحت درمان هستند که در این زمینه حائز رتبه ششم در کشور هستیم.

وی تاکید کرد: تغذیه سالم در کنار انجام مستمر فعالیت‌های ورزشی به ویژه در زندگی شهرنشینی از راهکارهای مهم پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر عصر حاضر از جمله دیابت و پرفشارخونی است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد تصریح کرد: استان یزد در خصوص مصرف ۲بار میوه در هفته رتبه ۲۸ و از نظر مصرف ۳ بار سبزی درهفته، در رتبه ۲۶ قرار دارد؛ بنابراین باید از نظر اصلاح الگوی تغذیه در استان فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد.

خامسی عضو شورای شهر یزد هم گفت: یزد هم اکنون پس از شیراز، اصفهان و تبریز رتبه چهارم را در عنوان شهر دوچرخه ها دارد.

مسئول حمل و نقل پاک شهرداری یزد نیز اظهار داشت: پویش مردمی با عنوان آسمان آبی، رکاب یزد، روزهای پنجشنبه هر هفته در استان یزد برگزار می شود.

شهریاری ادامه داد: احداث مسیر سلامت، فعالیت ۱۰ ایستگاه دوچرخه با ۲۵۰ دوچرخه اشتراکی، عرضه ۵ هزار دوچرخه ارزان قیمت با برگزاری نمایشگاه از اقدامات انجام شده برای احیای فرهنگ دوچرخه سواری در شهر یزد است.

وی افزود: همچنین ۵۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری جدید در سطح شهر طراحی شده که ۱۵ کیلومتر از این مسیر در شورای ترافیک به تصویب رسیده و آماده اجراست.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.