نخستین عکس رسمی تلسکوپ فضایی وب سرانجام منتشر شد | عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از کیهان

لینک کوتاه

اولین تصویر رسمی گرفته شده از فضا توسط تلسکوپ جیمز وب، قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان بامداد امروز (سه‌شنبه) به وقت تهران طی مراسمی منتشر شد.

به گزارش طلوع یزد به نقل از همشهری آنلاین و به نقل از ناسا، گرفتن این تصویر شکوهمند در یک روز انجام شده است، در حالی که ثبت تصاویری مشابه از تلسکوپ فضایی هابل ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

اگر یک دانه شن را در طول بازو به سمت آسمان نگه دارید، آن ذره به اندازه نمای وب در اینجا است. تصور کنید، این همه کهکشان‌ها در یک دانه شن فرو رفته‌اند و البته در همین دانه شن، تعداد بی‌شماری از آنها به وفور دیده می‌شوند! (هر نقطه در این عکس یک کهکشان است!)

اما چرا برخی کهکشان‌ها خمیده به نظر می‌رسند؟ جرم ترکیبی این خوشه کهکشانی به عنوان یک عدسی گرانشی عمل کرده و پرتوهای نور کهکشان‌های دورتر را در پشت خود خم و آنها را بزرگ می‌کند.

این دورترین جایی نیست که ما تاکنون دیده‌ایم. ماموریت‌های غیرمادون قرمز مانند COBE و WMAP جهان را به بیگ‌بنگ (حدود ۳۸۰ هزار سال پس از آن) نزدیک‌تر دیده‌اند، زمانی که تابش پس‌زمینه مایکروویو وجود داشت، اما ستاره یا کهکشانی در آن نبود. وب چند صد میلیون سال بعد را می‌بیند.

تلویزیون ناسا پخش زنده خود را با بیش از یک ساعت تاخیر از کاخ سفید آغاز کرد و پس از سخنرانی کامالا هریس معاون رئیس‌جمهوری و جو  بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، تصویر بالا را منتشر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.