استاندار در نشست با سفرای میهمان یزد:

همزیستی ادیان از مولفه‌های موثر در ثبت جهانی یزد بود/یزد پایلوت شهرهای پایدار جهان است

لینک کوتاه
سفرای میهمان

استاندار یزد «بافت تاریخی گسترده و جریان زندگی در آن»، «استفاده بهینه از انرژی» و «سابقه طولانی همزیستی ادیان مختلف» در شهر یزد را از جمله شاخص ها و مولفه های موثر در ثبت یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو خواند و از آمادگی کامل این استان جهت توسعه و تقویت همکاری ها با دیگر کشورها خبر داد.

به گزارش طلوع یزد، «مهران فاطمی» در دیدار با سفرای شش کشور جمهوری چک، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی، کوبا و صربستان، ۱۸ تیرماه مصادف با ۹ جولای را یادآور ثبت جهانی یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو دانست و گفت: یزد تنها شهر ایران است که به عنوان میراث جهانی توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

وی یکی از شاخص ها و مولفه های موثر در ثبت جهانی یزد را بافت تاریخی این شهر عنوان و تبیین کرد: وجود تعداد زیادی خانه خشتی در مساحتی به وسعت ۲۰۰ هکتار و تدوام جریان زندگی در این خانه های خشت و گلین یکی از دلایل ثبت جهانی یزد است.

استاندار ادامه داد: غالب مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت خانه‌های این بافت، از طبیعت تامین شده و پس از تخریب مجددا به چرخه محیط زیست و طبیعت برمی گردند.

فاطمی خاطرنشان کرد: همخوانی مصالح استفاده شده در خانه‌های این منطقه با شاخص‌های زیست محیطی سبب شد تا شهر یزد در سال ۲۰۱۹ به عنوان پایلوت شهرهای پایدار جهان به ثبت برسد.

وی دلیل دوم ثبت شهر یزد به عنوان میراث جهانی را استفاده بهینه از انرژی به واسطه ساختار و بافت خانه های بافت تاریخی دانست و تصریح کرد: ساخت بادگیرها و حفر قنات های منحصر بفرد توسط یزدی ها مؤید این مهم است و وجود این نمادها در یزد، این شهر را در بین شهرهای تاریخی جهان متمایز کرده است.

استاندار دلیل سوم و مهم دیگر ثبت یزد در فهرست میراث جهانی را سابقه طولانی همزیستی پیروان ادیان مختلف شامل مسلمانان، زرتشتیان، کلیمیان و یهودیان در شهر یزد عنوان کرد و افزود: همزیستی مسالمت آمیز ادیان در یزد به عنوان نماد «نوع دوستی و صلح طلبی» یزدی ها، در کنار «روحیه سخت کوشی و سازگاری با طبیعت» آن ها مورد توجه یونسکو قرار گرفته است.

فاطمی در بخش دیگری از سخنانش گریزی به برخی از ظرفیت های و پتانسیل های یزد زد و خاطرنشان کرد: استان یزد با قدمت سه هزار ساله، اقلیم کویری، معماری منحصر بفرد و با جمعیتی بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر؛ جز چهار استان برتر صنعتی و دو استان برتر معدنی کشور ایران بشمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply. این سایت توسط ریکپچا محافظت می شود و خط مشی رازداری و شرایط خدمات گوگل اعمال می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.